Historia

20 lat

Uczniowskiego Międzyszkolnego
Klubu Szachowego „Jaćwież” Suwałki
1995 – 2015

historia-klubu-1

październik 1994

Do Szkoły Podstawowej nr 10 w Suwałkach przychodzą panowie Krzysztof Bargłowski i Mikołaj Bura – prezes i sekretarz Klubu Szachowego Juvena – Hańcza Suwałki i proponują organizację turnieju szachowego. Przekonują do swojej propozycji Piotra Zielińskiego i Jerzego Romanowskiego, dyrektorów szkoły. W pierwszym turnieju wzięło udział 36 zawodników. Zwyciężył Filip Bargłowski przed Mateuszem Romanowskim i Jakubem Tyczkowskim, a wśród dziewcząt Magda Śniadkowska przed Magdą Zielińską i Anną Kosakowską. Następny turniej z udziałem 47 zawodników odbył się w grudniu.

1995

W Szkole Podstawowej nr 10 powstaje salka szachowa „akwarium”, zajęcia prowadzi instruktor szachowy pan Andrzej Kosakowski. W lutym w turnieju „ZIMA 95” bierze udział 57 młodych zawodników, zawodnicy szkoły występują jako „MDK SP 10”. W rozegranych w marcu mistrzostwach szkoły startuje 106 uczniów, a w turnieju z okazji „Dnia Dziecka” – 94. Również w organizowanych od września szkolnych turniejach bierze udział ponad 80 dzieci.

19 września 1995 zbierają się nauczyciele, rodzice, dzieci i zakładają Uczniowski Klub Sportowy Bud-Rem. Pierwsze środki na działalność klub otrzymał od patronującej firmy – sieci sklepów budowlanych „BUD-REM” w Suwałkach dzięki zaangażowaniu pana Dariusza Sowula, jednego z właścicieli. 25 listopada 1995 UKS „Bud – Rem” Suwałki zostaje zarejestrowany w Urzędzie Wojewódzkim w Suwałkach, a następnie w Okręgowym Związku Szachowym w Suwałkach i Polskim Związku Szachowym. Jesteśmy jednym z pierwszych uczniowskich klubów sportowych w Suwałkach.

historia-klubu-2

Pierwszym prezesem zostaje pan Krzysztof Walicki – rodzic młodego szachisty, a od roku 1996 do chwili obecnej funkcję tę pełni Piotr Zieliński. Klub zgodnie ze swoim statutem zajmuje się szkoleniem suwalskich dzieci i młodzieży oraz organizacją zawodów sportowych we współpracy ze szkołami.

W dniach 27-30 grudnia klub zorganizował Międzynarodowy Turniej Szachowy Juniorów z udziałem ponad 100 młodych zawodników z Polski, Litwy i Białorusi.

1996-97

Klub pełni rolę zaplecza dla LKS Juvena Hańcza do którego przechodzą najzdolniejsi juniorzy, między innymi Magda Kozak, Marek Kłusowski, Kamila Haber, Jakub Tyczkowski.

Oprócz wymienionych wyżej, czołówkę juniorów klubu w tym okresie stanowili: Magdalena Zielińska, Magdalena Śniadkowska, Małgorzata Wilczyńska, Katarzyna i Karolina Kostępskie, Katarzyna Baranowska, Maria Romanowska, Luiza Jankowska, Małgorzata Krzewska, Kamil Kostępski, Mateusz Romanowski, Jan Niedżwedzki, Michał Skiścim, Paweł Gieniul, Dariusz i Marcin Waliccy, Janusz Krejpcio, Klaudiusz Protasiewicz, Dominik Kozak, Mariusz Dziczkowski, Jerzy Rogucki, Maciej Falkowski, Krzysztof Mikulak, Piotr Małyszko, Przemek Krukowski, Marcin Wielogórski, Bartek Śniadkowski, Piotr i Wojtek Wasilewscy, Piotr Kotkowski, Jan Stankiewicz.

Szkoła włącza się w organizację rozgrywek Szkolnego Związku Sportowego. Drużyna Szkoły Podstawowej nr 10 (Małgosia Wilczyńska, Magda i Dominik Kozak, Przemek Kosmowski) zdobywa złoty medal w „Ogólnopolskim Turnieju Szachowym o Puchar Przewodniczącego Zarządu Głównego Szkolnego Związku Sportowego” (pierwsze nieoficjalne mistrzostwa Polski szkół) 05-07.12.1997 w Białej Podlaskiej.

Nawiązujemy współpracę z klubem szachowym „Le Coin de L’echquier” w zaprzyjaźnionym z Suwałkami mieście Grande Synthe. Rezultatem są dwie wizyty klubu we Francji i trzy szachistów z Francji w Suwałkach. W trakcie pierwszego wyjazdu remisujemy w meczu z drużyną francuskiego klubu z Capella la Grande i wygrywamy z gospodarzami z Grande Synthe. Niestety po wyprowadzeniu się z Grande Synthe pana Stefana Woźniaka, Polaka – animatora szachów, współpraca się zakończyła.

historia-klubu-3

W maju 1996 organizujemy największy do dnia dzisiejszego turniej szachów klasycznych w Suwałkach. W pięciodniowych zawodach wzięło udział 270 zawodników, głównie dzieci i młodzieży z Polski, Białorusi i Litwy. Współorganizujemy i organizujemy wiele turniejów w Suwałkach. Przejmujemy od LKS Juvena Hańcza organizację Suwalskiej Ligi Szkolnej w Szachach.

historia-klubu-4

Bierzemy udział w ogólnopolskich turniejach w Poznaniu, Toruniu, Olsztynie, Giżycku, Łomży.

Pierwszymi zawodniczkami klubu, które wywalczyły awans do finałów Mistrzostw Polski Juniorów były Magda Zielińska i Małgosia Wilczyńska. W październiku 1997 składamy wniosek i w roku 1998 otrzymujemy z centralnego programu „sprzęt da UKS” komplet podstawowego sprzętu szachowego.

1998

Rok znaczących wyników sportowych i wynikających z nich działań organizacyjnych. Pierwsze 2 punkty rywalizacji centralnej dzieci i młodzieży zdobywa dla klubu Małgosia Wilczyńska za 12 miejsce w finale Mistrzostw Polski Juniorek do lat 12. Pierwszą w historii klubu zawodniczką z I kategorią szachową została Magda Zielińska. Debiutujemy w centralnej II Lidze Juniorów, zajmując 17 miejsce (na 21 drużyn) składem Klaudiusz Protasiewicz, Janek Krejpcio, Przemek Kosmowski, Dominik Kozak, Magda Zielińska, Anna Kosakowska, Małgosia Wilczyńska.

Udany start w lidze powoduje zakończenie „filialnej” współpracy z LKS Juvena Hańcza, od tego momentu próbujemy konkurować i stwarzać alternatywę dla tego dużego i silnego klubu. Ciekawym jest fakt, że start ten nastąpił w wyniku propozycji złożonej przez LKS Juvena Hańcza.

Piotr Zieliński zostaje wiceprezesem Okręgowego Związku Szachowego w Suwałkach.

Szkoła Podstawowa nr 10 startuje w Mistrzostwach Polski Szkół zdobywając 4 miejsce, następnie SP 10, a później Szkoła Podstawowa nr 11 prawie co roku grają w tych zawodach, zajmując kilkakrotnie miejsca w pierwszych dziesiątkach.

Klub zmienia siedzibę i przenosi się do nowo otwartej Szkoły Podstawowej nr 11 przy ulicy Szpitalnej 66.

1999 – 2000

Wobec likwidacji sieci sklepów „Bud – Rem”, sponsora klubu oraz przejścia kilku zawodników do szkół średnich klub zmienia nazwę na Uczniowski Międzyszkolny Klub Szachowy „Jaćwież”.

Bierzemy udział w Milenijnym Pucharze Świata w Szachach Błyskawicznych w Warszawie, mamy okazję obejrzeć „na żywo” i zagrać tuż obok najsłynniejszych szachistów świata, Karpowa, Ananda, Leko, Svidlera, Szirova.

Zawodnicy klubu uzyskują bardzo dobre wyniki w Mistrzostwach Polski Juniorów. W błyskawicznych Agnieszka Raszkiewicz jest 5, a Małgosia Wilczyńska 9, w szybkich Ania Kosakowska 9, a Przemek Kosmowski 11, w klasycznych Małgosia 11, Agnieszka 14. W dużym turnieju juniorów w Bydgoszczy zdobywamy drużynowo 3 miejsce, a Paweł Rant wygrywa grupę młodzików.

Po likwidacji województwa suwalskiego Piotr Zieliński wchodzi do Zarządu Podlaskiego Związku Szachowego, którego w latach 2002-2008 jest wiceprezesem, a 2008-2010 członkiem Zarządu.

2001

Powracamy do II Ligi Juniorów w Olsztynie, składem Piotr Szymański, Janek Krejpcio, Przemek Kosmowski, Dominik Kozak, Magda Zielińska, Małgosia Wilczyńska zdobywamy wysokie 6 miejsce. Do historii przeszedł również oficjalny derbowy mecz z LKS Juvena Hańcza wygrany 3,5 do 2,5.

W finale Mistrzostw Polski Juniorów Agnieszka Raszkiewicz jest 14.

2002

Po raz pierwszy zdobywamy ponad 10 punktów rywalizacji centralnej. W finale Mistrzostw Polski Juniorów Ania Ryszkiewicz jest 17, Agnieszka Raszkiewicz 18. Bierzemy udział w międzynarodowym turnieju w Sarnakach z udziałem zawodników z 11 państw i drużynowo zdobywamy 2 miejsce.

Przeprowadzamy w Suwałkach kurs instruktorów szachowych uzyskując akredytacje Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki oraz Polskiej Konfederacji Sportu (poprzednicy Ministerstwa Sportu), korzystając z grantu Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży. W jego wyniku uprawnienia instruktora uzyskują Grzegorz Wilczyński, Magda i Piotr Zielińscy oraz jeden z najwybitniejszych polskich szkoleniowców – Piotr Mickiewicz.

2003

Kolejny przełom sportowy, zdobywamy 23 punkty centralnej rywalizacji dzieci i młodzieży. Tym razem w finałach Mistrzostw Polski najlepsza jest Iza Rant – 15, Agnieszka Raszkiewicz 17, a Przemek Kosmowski 19. Do klubu przyjmujemy zawodniczkę z okolic Łomży Martę Przeździecką.

Piotr Zieliński zostaje przewodniczącym Komisji Szachów Szkolnych Polskiego Związku Szachowego. Współorganizujemy miejski festyn „Szukamy Olimpijczyka”.

2004

Wielkie sukcesy dziewcząt, Marta Przeździecka zostaje wicemistrzynią Polski do lat 16 i 5 zawodniczką Mistrzostw Europy, Małgosia Wilczyńska zdobywa 2 miejsce na 2 szachownicy (to szachownica starszego chłopca !) w II Lidze Juniorów.

Piotr Zieliński jest kierownikiem reprezentacji Polski na Mistrzostwach Świata Juniorów i Polska osiąga najlepszy wynik w historii, wygrywając klasyfikację medalową mistrzostw. Zostaje również wybrany do Zarządu Polskiego Związku Szachowego i przyjmuje funkcję wiceprezesa do spraw młodzieży i szkolenia, którą pełnił (z przerwą 2008 – 2009) do 2013 roku.

Klub jest współorganizatorem Wojewódzkiej Inauguracji Roku Olimpijskiego, jednej z piękniejszych imprez sportowych w historii naszego miasta.

2005

UMKS „Jaćwież” jest organizatorem Mistrzostw Polski Kobiet w Szachach, które odbyły się w hotelu „Dom Nauczyciela” pod patronatem Prezydenta Suwałk Józefa Gajewskiego, z otwarciem w suwalskim Ratuszu i zakończeniem w reprezentacyjnym „Klubie Garnizonowym”.

Uzyskujemy grant Ministra Sportu w wysokości 22 tys. zł na prowadzenie przez cały rok zajęć szachowych dla suwalskich dzieci. Następnie jeszcze kilkukrotnie uzyskiwaliśmy granty Ministra Sportu na zajęcia sportowo rekreacyjne dla uczniów.

Marta Przeździecka zdobywa brązowe medale Mistrzostw Polski Juniorek oraz Młodzieżowych Mistrzostw Polski (do lat 20), Małgosia Wilczyńska jest 5 w Mistrzostwach Polski Juniorek. Klub bije kolejny rekord – 48 punktów rywalizacji centralnej (5 miejsce w Polsce), wynik nie pobity do dziś.

historia-klubu-5

Agnieszka Raszkiewicz i Małgosia Wilczyńska reprezentują Polskę w drużynowym turnieju juniorów „Baltic Chess Stars” w Narvie (Estonia) i przyczyniają się do zwycięstwa reprezentacji Polski (jedynego w historii tych turniejów).

2006

Klubowa drużyna w składzie Marta Przeździecka, Agnieszka Raszkiewicz, Aleksandra Burzycka, Arkadiusz Kalejta uczestniczyła w międzynarodowym turnieju w Pradze. Marta Przeździecka zostaje sensacyjną wicemistrzynią Polski seniorek oraz zdobywa w Batumi 5 miejsce w Mistrzostwach Świata Juniorów w Szachach. Po tym ostatnim w karierze sukcesie juniorskim, w związku z przejściem do rozgrywek seniorskich, w których „Jaćwież” nie uczestniczy, a także wyjazdem na studia, na początku roku 2007 przechodzi do klubu „AZS Lublin”.

historia-klubu-6

2007

Rekompensując stratę najbardziej utytułowanej zawodniczki klubu, zgłasza się do nas i zapisuje trzech ciekawych zawodników, Polaków mieszkających we Francji: Wojtek i Christophe Sochaccy (rocznik ur. 1992 i 1994) i Robert Graca (1992).

Klub uzyskał akredytację Ministra Sportu i przeprowadził następny kurs instruktorów sportu w dyscyplinie szachy. Krzyś zdobywa 4 miejsce w Mistrzostwach Europy Juniorów. Korzystamy z zaproszenia i uczestniczymy w turnieju w Ejszyszkach na Litwie, w którym Agnieszka Raszkiewicz zdobywa II miejsce.

2008

Kolejny ważny sukces sportowy. W II Lidze Juniorów zdobywamy 3 miejsce i awans do I Ligi Juniorów. W zespole w kolejności szachownic zagrali: Wojtek Sochacki, Adam Ryszkiewicz, Christophe Sochacki, Jan Góra, Agnieszka Raszkiewicz i Antosia Góra. Christophe (dla nas Krzyś) zdobywa indywidualną nagrodę za najpiękniejszą partię ligi.

2009

Utrzymujemy się w I Lidze Juniorów zajmując 7 miejsce na 10 drużyn, tym razem grali: Wojtek Sochacki, Robert Graca, Jan Góra, Arek Filipow, Anna Ryszkiewicz i Antosia Góra.

W Mistrzostwach Polski Juniorów w Szachach Szybkich 9 miejsca zajmują Robert Graca (do 18 lat) i Christophe Sochacki (do 16 lat). W szachach błyskawicznych Robert Graca jest 4, Christophe 6, a Wojtek Sochacki 7.

Ogólnopolską specjalnością klubu staje się organizacja kursów instruktorskich. W tym roku przeprowadziliśmy dwa, w tym kurs dla nauczycieli województwa podlaskiego wygrywając grant z funduszy unijnych z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. W latach 2010 – 2013 byliśmy jedynym w Polsce podmiotem organizującym szkolenia instruktorów w szachach.

2010

Przeprowadzamy kolejne dwa kursy instruktorów szachowych. Są one organizowane profesjonalnie i zdobywają uznanie i ogólnopolską renomę. Naszymi absolwentami są między innymi arcymistrzynie Iweta Rajlich i Joanna Dworakowska oraz arcymistrz Mirosław Grabarczyk. Nasze kursy ukończyło wielu młodych suwalskich szachistów zdobywając atrakcyjny zawód. Między innymi Magda Zielińska, Magda Kozak, Paulina Kamińska, Małgosia Wilczyńska, Iza Rant, Agnieszka Raszkiewicz, Anna Ryszkiewicz, Paula Dąbrowska, Przemek Kosmowski, Kamil Grycel, Tomek Warakomski, Robert Graca.

Po słabszym w szachach klasycznych roku 2010 (tylko 1 finalista Mistrzostw Polski Juniorów) awans do finału 2011 wywalczyło już pięcioro zawodniczek i zawodników „Jaćwieży”. W Mistrzostwach Polski Juniorów w Szachach Szybkich Wojtek Sochacki był 7, Robert Graca 10.

Do Szkoły Podstawowej nr 11 oraz klubu przyszła duża grupa pierwszoklasistów chętnych do nauki gry, w tym mistrzyni województwa podlaskiego przedszkolaków.

W marcu 2010 rozpoczęliśmy ciekawy eksperyment wprowadzając szachy jako element rewalidacji i wsparcia dzieci niepełnosprawnych. Te zajęcia w różnych formach prowadzimy do dnia dzisiejszego.

2011

Piotr Zieliński angażuje się w rozwój szachów wspierających edukację najmłodszych klas szkolnych. Pierwsze „pilotażowe” szkolenie nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej przeprowadza w SP 11 w Suwałkach. Anna Kosakowska była juniorka klubu, instruktor szachowy, zostaje nauczycielką Szkoły Podstawowej nr 11 zwiększając potencjał szkoleniowy szkoły i klubu. W szkole powstaje sala szachowa wyposażona w projektor multimedialny i tablicę demonstracyjną. Zosia Szulc zdobywa X miejsce w Pucharze Polski do 8 lat. Jeszcze lepsze wyniki uzyskuje w szachach szybkich i błyskawicznych wywalczając wicemistrzostwo i mistrzostwo Polski. Na Mistrzostwa Polski Juniorów w Szachach Szybkich i Błyskawicznych przyjeżdża Christophe Sochacki zajmując odpowiednio 4 i 11 miejsce.

Przeprowadzamy w Suwałkach wyjątkowy kurs instruktorów szachowych. Wzięło w nim udział ponad 70 osób, w tym 8 arcymistrzów (Monika i Bartosz Soćko, Barbara i Paweł Jaracz, Joanna i Grzegorz Gajewscy, Mateusz Bartel i Kamil Mitoń). Ciekawym podsumowaniem była symultana w wykonaniu sześciorga arcymistrzów dla pozostałych uczestników oraz chętnych zawodników obu suwalskich klubów.

historia-klubu-7

Korzystając, że Mistrzostwa Europy Juniorów w Szachach Szybkich odbywają się niedaleko Suwałk (Druskienniki, Litwa) oraz, że nie są poprzedzone eliminacjami, wysyłamy liczną ekipę osiągając znakomite wyniki. Zosia Szulc zostaje wicemistrzynią Europy, Natalia Popiel jest 6, Filip Szulc 7, Mateusz Mendak 8, a Konrad Kutyło 13.

historia-klubu-8

Piotr Zieliński jest jednym z organizatorów XVII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, która w szachach odbywa się w Suwałkach, w zawodach wystąpiła zawodniczka UMKS Jaćwież Natalia Rynkiewicz osiągając 20 miejsce.

2012

Drużyna Szkoły Podstawowej nr 11 (złożona z zawodników klubu) w składzie Filip Szulc, Mateusz Sieńko, Zosia Szulc, Natalia Popiel, Antoni Kowalczuk wywalczyła brązowy medal Drużynowych Mistrzostw Polski Szkół.

historia-klubu-9

Zosia Szulc w Mistrzostwach Polski Juniorów wywalczyła dwa 4 miejsca (w szachach klasycznych i szybkich do 10 lat), oraz 17 miejsce w Mistrzostwach Świata Juniorów w słoweńskim Mariborze. W Mistrzostwach Polski Juniorów w Szachach Szybkich i Błyskawicznych po raz ostatni startuje Krzyś Sochacki zajmując 6 i 15 miejsce, Natalia Popiel w tych zawodach jest 13 i 11. W szachach klasycznych 10 miejsce wywalczył Mateusz Mendak.

Piotr Zieliński doprowadza do objęcia pilotażem ogólnopolskiego projektu „Edukacja przez szachy w szkole” również województwa podlaskiego, w tym oczywiście także Szkoły Podstawowej nr 11. Ogólnopolskim koordynatorem projektu zostaje Magda Zielińska.

Nowością są organizowane przez klub turnieje w Centrum Handlowym „Plaza”.

historia-klubu-10

2013

Zosia Szulc w Mistrzostwach Polski Juniorów zdobywa tytuł wicemistrzyni Polski, a w szachach szybkich 5 miejsce. Również w Mistrzostwach Polski Juniorów w Szachach Szybkich wysokie miejsca zdobywają dwie Natalie, Popiel jest 15, Rynkiewicz 18.

Klub organizuje dwa szkolenia szachowe dla suwalskich nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. W szkole rozpoczynają się zajęcia z projektu „Edukacja przez szachy w szkole”.

Piotr Zieliński zostaje wyróżniony tytułem członka honorowego Polskiego Związku Szachowego.

2014

Magda Zielińska reprezentuje Polskę na 2 międzynarodowych konferencjach poświęconych szachom w szkole, światowej w Erewaniu (Armenia) i europejskiej w Londynie. Sposób realizacji projektu „Edukacja przez szachy w szkole” w Polsce zyskuje światowe uznanie, a Magda została członkiem Komisji Szkolnej Europejskiej Unii Szachowej.

historia-klubu-11

Słabszy sportowo rok, jedynym wybitnym wynikiem jest 11 miejsce Natalii Rynkiewicz w Mistrzostwach Polski Juniorów w Szachach Błyskawicznych.

Do Zarządu Podlaskiego Wojewódzkiego Związku Szachowego zostali wybrani Anna Kosakowska i Piotr Zieliński.

W kwietniu zakończyła się XX edycja Suwalskiej Ligi Szkolnej w Szachach. Od V edycji 1997/98 głównym organizatorem zawodów jest nasz klub. W województwie podlaskim nie ma tego typu imprezy sportowej z dłuższą tradycją.

historia-klubu-12

W czerwcu w finałowym turnieju projektu „Edukacja przez Szachy” w Warszawie zagrało 23 dzieci z SP 11, drużynowo szkoła była 6, indywidualnie na podium stanęli Weronika Oszmiańska i Miłosz Przekop, jednym z sędziów turnieju był Piotr Zieliński.

2015

Wybitnym wynikiem sportowym roku jest 13 miejsce Natalii Rynkiewicz w Mistrzostwach Polski Juniorów w Szachach Błyskawicznych.

Wydarzeniem roku jest rozpoczęcie pracy w szkole i zajęć w klubie przez Pawła Jarocha, sędziego szachowego klasy międzynarodowej i cenionego w Polsce instruktora szachów młodzieżowych.

W kwietniu Piotr Zieliński jest koordynatorem części szachowej Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Umysłowych. Wśród sędziów są Anna Kosakowska i Paweł Jaroch.

historia-klubu-13

Podobnie jak w ubiegłym roku bierzemy udział w czerwcu w finałowym turnieju projektu „Edukacja przez Szachy”. W Warszawie, tym razem na Stadionie Narodowym, zagrało 16 dzieci z SP 11. Wyjazd kończy się dużym sukcesem. Drużynowo na ponad 70 drużyn szkolnych pierwsza drużyna zdobywa brązowy medal, druga jest 8. Indywidualnie na drugim stopniu podium stanął Jakub Pojawa, 4 miejsca zdobyli Paulina Rojek i Mateusz Stankiewicz, 6 był Kacper Jankowski. Wśród sędziów turnieju byli Anna Kosakowska i Paweł Jaroch. W rezultacie tego sukcesu 11 dzieci pod opieką p. Ani i p. Pawła zostało zaproszonych przez Polski Związek Szachowy do udziału Szkolnych Igrzyskach Szachowych – tygodniowym obozie sportowym połączonym z turniejem w Drzonkowie k. Zielonej Góry, na koszt PZSzach.

Nie sposób wymienić wszystkie osoby dzięki którym klub działa i żyje, jednak przytoczmy choć kilkanaście nazwisk. W finałach Mistrzostw Polski Juniorów w szachach klasycznych grali:

Aleksandra BurzyńskaPaula DąbrowskaAnna KosakowskaMagda MierzejewskaNatalia PopielMarta Przeździecka, Izabela RantAgnieszka RaszkiewiczNatalia RynkiewiczAnna RyszkiewiczZofia SzulcMałgosia Wilczyńska, Magda ZielińskaJan GóraArek KalejtaPrzemek KosmowskiMateusz MendakPaweł i Marcin RantWojtek i Christophe SochackiKrzysztof Tylenda.

Trenerami i instruktorami klubu byli:

Andrzej Kosakowski, Borys Alijew, Jerzy Ciruk, Vladimir Veremieichik, Jarosław Zdancewicz, Magda Zielińska, Kamil Grycel, Ryszard Bernard, Aleksander Kachur, Waldemar Świć, Marek Kłusowski, Agnieszka Raszkiewicz. Obecnie są to Anna Kosakowska, Paweł Jaroch, Grzegorz Wilczyński i Piotr Zieliński.

Od początku istnienia klubu rozliczenia finansowe prowadzi Pani Grażyna Raszkiewicz.

Najbardziej zaangażowani rodzice-działacze to: Jerzy Romanowski, Marek Kostępski, Grażyna Raszkiewicz, Krystyna i Grzegorz Ryszkiewicz, Henryk Burzyński, Iwona Kacprzyk, Stanisław Kosmowski, Leszek Wasilewski, Krystyna Szulc.

Nie wolno zapomnieć również o głównym sponsorze. Bez wsparcia i opieki suwalskiego samorządu klub nie mógłby istnieć i odnosić tak znaczących sukcesów.