Doświadczenie

Moje otwarcie szachowe

„ROZPOCZNIJ TO, CO MOŻESZ UCZYNIĆ, ALBO TO, CO CI SIĘ WYDAJE MOŻLIWE.
BO ODWAGA KRYJE W SOBIE MAGIĘ I SIŁĘ GENIUSZA” – Goethe

Mając 9 lat poznałem zasady gry w szachy, jednak potrzebowałem czasu i odpowiednich ludzi na swojej drodze… I tak gdy miałem 12 lat poznałem mojego pierwszego trenera pana Andrzeja Karpińskiego. Od tego momentu zaczęła się moja poważna przygoda z szachami, mój pierwszy prawdziwy klub Emdek Bydgoszcz.

Z dnia na dzień szachy pochłaniały coraz więcej mojego czasu, chciałem być coraz lepszy, wyznaczałem sobie ambitne cele… Z uwagi na mój późny start ciężko mi było (jako Juniorowi) osiągać sukcesy na miarę Mistrzostw Polski, czy Makroregionu. Koledzy trenowali już wcześniej, a moim zadaniem było ich doganiać. Nie było łatwo, ale nie ma rzeczy niemożliwych.

Ciężką pracą, godzinami spędzonymi przy szachownicy, wyczerpującymi turniejami dążyłem do moich pierwszych SUKCESÓW:

– sezon 2001/2002 wspominam z sentymentem, bo wtedy z młodą drużyną Emdek-u Bydgoszcz zdobyliśmy Drużynowe Mistrzostwa Województwa Seniorów
– sezon 2006/2007 powtórzyłem sukces z drużyną UKS MDK nr 5
– w rozgrywkach zespołowych o Mistrzostwo Województwa KP 12-krotnie zdobywałem medale wraz z kolegami ,
– najistotniejsze dla mnie są osiągnięcia indywidualne i tu wywalczyłem 8 medali mistrzostw okręgu seniorów zarówno w szachach błyskawicznych, szybkich jak i klasycznych.

Gra środkowa – Strategia i taktyka w akcji

„TAKTYKA JEST WIEDZĄ O TYM, CO NALEŻY UCZYNIĆ, GDY JEST COŚ DO ZROBIENIA…” – Savielly Tartakower

Ja wiedziałem, że chcę grać, grać coraz lepiej. By to osiągnąć chciałem trenować. Czas spędzony przy szachownicy daje do myślenia. Ja się rozwijam, ale co dalej… Posiadając już ogromną wiedzę szachową mogę ją przecież komuś przekazać… i tak zacząłem dzielić się moim doświadczeniem.

W 2002 roku rozpocząłem działalność szkoleniową i to od razu z najwyższej półki:
Przemek Bokiej – mój pierwszy podopieczny w 2003 r. w Wiśle zajął 11 miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów do lat 10. Artur Marchlewicz – w 2009 r. w Łebie zdobył brązowy medal Mistrzostw Polski Juniorów do lat 10. W 2016 roku współpracowałem z Aleksem Bancarewiczem, który na Mistrzostwach Polski Młodzików do lat 10 w Jastrzębiej Górze wywalczył srebrny medal.

Praca szkoleniowca daje mi ogromną satysfakcję, a sukcesy moich podopiecznych przeżywam jak własne, choć ja w ich wieku nie grałem jeszcze w szachy. Dlatego też w latach 2008-2013 związałem się z Młodzieżowym Domem Kultury nr 1 w Bydgoszczy i pracowałem tam jako szkoleniowiec. W tym czasie moi zawodnicy awansowali do Mistrzostw Polski Młodzików/Juniorów, a szkoły w których grali zdobywały regularnie medale Mistrzostw Województwa. Podczas Mistrzostw Polski Juniorów prowadziłem kadrę województwa juniorów do lat 10 i 12.

W 2009 roku zdobyłem uprawnienia Instruktora Szachów, dzięki czemu mogę profesjonalnie szkolić młodzież w zakresie Gry Królewskiej.

W 2013 roku założyłem moją własną działalność szachową Szkoła Przyszłych Mistrzów – PabloChess, dzięki, której mam bogatą ofertę:
szkoleń grupowych, indywidualnych treningów, organizacji wszelkich imprez szachowych.

„ZAŚ STRATEGIA ŚWIADOMOŚCIĄ TEGO, CO ROBIĆ, GDY NIE MA NIC DO ZROBIENIA” – Savielly Tartakower

Wytrenowanie młodego zawodnika to jedno, ale gdzieś on musi przecież GRAĆ… Ze względu na ubogą ofertę kujawsko-pomorskich imprez szachowych – postanowiłem jakoś temu zaradzić… Dlatego też w 2006 roku uzyskałem I klasę sędziowską w Licheniu, następnie w 2008 r. w Ustroniu klasę państwową, w 2013 r. zdobyłem sędziego klasy Fide (FA), a w 2017 roku najwyższą klasę sędziowską: sędziego klasy międzynarodowej (IA), dzięki czemu sędziuję wiele imprez szachowych począwszy od małych, lokalnych zawodów, a na turniejach o Mistrzostwo Województwa, czy Mistrzostwo Polski kończąc.

Będąc „Młodym Gniewnym” widzę jak wiele jest do zrobienia na naszej lokalnej Arenie Szachowej i jak tylko mi na to czas pozwala, to angażuję się w różnego rodzaju akcje propagujące wśród mieszkańców województwa zasady gry Fair-play . Dlatego też zaangażowałem się w działalność naszego Kujawsko-Pomorskiego Związku Szachowego, a w 2006 roku zostałem wybrany do Zarządu KPZSzach. Od 2007 r. prowadziłem Komisję Klasyfikacji i Ewidencji, a w 2012 r. dodatkowo objąłem funkcję Wiceprezesa ds. Młodzieżowych KPZSzach. W 2016 roku, po 10-letniej działalności na rzecz szachów w KPZSzach, skończyłem moją misje w województwie. Dziękuje szczególnie za współpracę w tym okresie z Jarkiem Wiśniewskim i Piotrkiem Szybowiczem, których pomoc była nieoceniona.

Serce nie wybiera i w 2015 r. z Bydgoszczy przeniosłem się do Suwałk, gdzie pracuję jako instruktor i nauczyciel w Szkole Podstawowej nr 11 pod okiem Pana Piotra Zielińskiego, twórcy (wraz z córką) ogólnopolskiego projektu Edukacja Przez Szachy w Szkole i prezesa UMKSz Jaćwież Suwałki.

Gra Końcowa

Wszystko dopiero przede mną…

W planach mam podwyższyć swoje umiejętności szachowe do poziomu IM, a zawodowo chcę rozwijać moją SZKOŁĘ PRZYSZŁYCH MISTRZÓW, uczyć młodych ludzi, chcę zarażać ich pasją do szachów… gdyż wiedza szachowa jest bardzo przydatna w szkole, a później niejednokrotnie w życiu…

Dlatego też szczerze polecam każdemu lekturę Mistrza Wszechczasów Garii Kasparowa „JAK ŻYCIE NAŚLADUJE SZACHY”

Paweł Jaroch